29.Sprzątanie Świata

Za nami 29. Sprzątanie Świata, w którym, jak co roku, wzięli udział Uczniowie Górnika. Górnikowe zielone serce dla Planety reprezentowały klasy pierwsze oraz klasy ochrony środowiska, które wspólnie uporządkowały teren wokół budynku szkoły oraz park miejski. Nasze działania odbywały się w ramach kampanii Sprzątanie świata – Polska, która z kolei jest częścią globalnego ruchu Clean up the World.

Warto wiedzieć, że Clean up the World został zapoczątkowany w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza, który podczas jednego ze swoich rejsów dookoła świata zauważył ogromną ilość śmieci dryfujących po oceanach. Stało się to dla niego impulsem, by założyć Clean Up Sydney Harbour. Pierwsze sprzątanie w 1989 roku zjednoczyło 40 tys. mieszkańców Sydney, którzy postanowili posprzątać tamtejszy port. Sukces akcji był tak spektakularny, że w następnym roku akcja objęła cały kontynent, a w kolejnych zaczęła rozrastać się do tego stopnia, że zmieniono jej nazwę na Clean up the World. W 1993 roku kampanię objęła swoim patronatem ONZ.

W Polsce Sprzątanie świata – Polska zainicjowała w 1994 roku Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, założycielka Fundacji Nasza Ziemia, organizatora Clean up the World w Polsce.

Specjalnie dla Fundacji Nasza Ziemia, Wojciech Młynarski napisał hymn pt. „Sprzątanie Świata Polska”, oddający cały sens akcji Clean up the World:

Posprzątajmy Polskę,
wszędzie, wzdłuż i wszerz,
z tych wczorajszych śmieci,
z tych jutrzejszych też.


A na koniec czułe słowa
padną w tej piosence,
posprzątajmy sobie w głowach,
by nie śmiecić więcej!