Regulamin
organizacji praktyk zawodowych
w Technikum im. Górników i Energetyków Turowa
w Zgorzelcu
Spis treści:
Rozdział I | Postanowienia ogólne |
Rozdział II | Organizacja praktyk zawodowych |
Rozdział III | Prawa i obowiązki Szkoły w zakresie organizacji praktyk zawodowych |
Rozdział IV | Prawa i obowiązki podmiotu przyjmującego uczniów na praktyki zawodowe |
Rozdział V | Prawa ucznia – uczestnika praktyk zawodowych |
Rozdział VI | Obowiązki ucznia – uczestnika praktyk zawodowych |
Rozdział VII | Kryteria i tryb ustalania oceny z praktyki zawodowej |
Rozdział VIII | Przepisy końcowe |
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. 2017 poz. 59 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę Prawo oświatowe (Dz. U. 2017 poz. 60 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz. U. 2019 poz. 639 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz.U. 2010 nr 244 poz. 1626 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz. U. 2017 poz. 1644)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz. U. 2019 poz. 391)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 sierpnia 2017 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. 2017 poz. 1534)
Rozdział I
Postanowienia ogólne
- Regulamin określa warunki i tryb organizowania praktyk zawodowych wynikających ze Szkolnego Planu Nauczania, przeznaczonych dla uczniów Szkoły.
- Praktyki zawodowe jako forma praktycznej nauki zawodu organizowane są dla uczniów przez Szkołę w celu pogłębiania nabytej przez nich wiedzy oraz jej zastosowania w kształceniu ich umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy.
- Praktyki zawodowe stanowią dla uczniów obowiązkowe zajęcia edukacyjne. Brak zaliczenia praktyk zawodowych jest podstawą do niepromowania ucznia do klasy programowo wyższej.
- Wiedzę i umiejętności oraz kompetencje personalne i społeczne nabywane przez uczniów na praktykach zawodowych oraz wymiar godzin tych praktyk określa program nauczania dla danego zawodu, dopuszczony do użytku przez Dyrektora Szkoły.
Rozdział II
Organizacja praktyk zawodowych
- Praktyki zawodowe organizowane są w oparciu o umowę na organizację praktyk zawodowych, zawartą pomiędzy Dyrektorem Szkoły a podmiotem przyjmującym uczniów na praktyki zawodowe.
- Umowę zawiera się w terminie umożliwiającym realizację programu praktycznej nauki zawodu.
- Praktyki zawodowe uczniów mogą być organizowane w czasie całego roku szkolnego, w tym również w okresie ferii letnich.
- W przypadku organizowania praktyk zawodowych w okresie ferii letnich odpowiedniemu skróceniu ulega czas trwania zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla uczniów odbywających te praktyki.
- Dobowy wymiar godzin zajęć praktycznej nauki zawodu uczniów w wieku do lat 16 nie może przekraczać 6 godzin, a uczniów w wieku powyżej 16 lat – 8 godzin.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszcza się możliwość przedłużenia dobowego wymiaru godzin zajęć praktyki zawodowej dla uczniów w wieku powyżej 18 lat, nie dłużej jednak niż do 12 godzin, przy zachowaniu łącznego tygodniowego wymiaru godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonego w ramowym planie nauczania dla danego typu szkoły. Przedłużenie dobowego wymiaru godzin zajęć praktycznej nauki zawodu jest możliwe tylko u tych pracodawców, u których przedłużony dobowy wymiar czasu pracy wynika z rodzaju pracy lub jej organizacji.
- Uczeń nie może odbywać praktyk zawodowych w dni ustawowo wolne od pracy, niedziele, święta oraz w porze nocnej, w systemie pracy zmianowej ani w godzinach nadliczbowych, z zastrzeżeniem pkt. 8.
- Szkoła może wyrazić zgodę na odbywanie praktyk zawodowych w systemie pracy zmianowej z pominięciem pory nocnej lub w dni ustawowo wolne od pracy, niedziele i święta, o ile charakter pracy w danym zawodzie wymaga takiego rozkładu czasu pracy, pod warunkiem zapewnienia uczniowi odpoczynku zgodnie z Kodeksem Pracy.
- Praktyki zawodowe są prowadzone indywidualnie lub w grupach, przy czym liczba uczniów w grupie powinna umożliwiać realizację programu nauczania dla danego zawodu i uwzględniać specyfikę nauczanego zawodu, przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisy Kodeksu Pracy, a także warunki lokalowe i techniczne w miejscu odbywania praktyk zawodowych.
- Podziału uczniów na grupy dokonuje kierownik kształcenia praktycznego, w porozumieniu z podmiotem przyjmującym uczniów na praktyki zawodowe.
- Praktyki zawodowe organizowane są u pracodawców i prowadzone pod kierunkiem opiekunów praktyk zawodowych, którymi mogą być pracodawcy lub wyznaczeni przez nich pracownicy.
- W przypadku stwierdzenia nie wywiązywania się podmiotu, który przyjął ucznia na praktyki zawodowe, z realizacji programu praktyk dla danego zawodu, praktykant zostaje skierowany na praktyki do innego podmiotu, wskazanego przez Szkołę.
- Dokumentację praktyk zawodowych stanowi prowadzony przez ucznia dziennik praktyk zawodowych. Formę prowadzenia dziennika ustala Dyrektor Szkoły.
- W dzienniku praktyk zawodowych uczeń opisuje przebieg praktyk zawodowych. Wykonanie czynności opisanych przez ucznia w dzienniku praktyk zawodowych potwierdza podpisem pracodawca lub wyznaczony przez niego pracownik.
- Po zakończeniu praktyk zawodowych przez ucznia podmiot potwierdza ich odbycie w dzienniku praktyk zawodowych oraz wystawia uczniowi ocenę w stopniach szkolnych.
- Ocena wystawiona przez opiekuna praktyki jest podstawą zaliczenia praktyk zawodowych w Szkole.
- Wpisu oceny z praktyk zawodowych do dokumentacji przebiegu nauczania dokonuje Wychowawca klasy.
Rozdział III
Prawa i obowiązki Szkoły w zakresie organizacji praktyk zawodowych
- Szkoła kieruje uczniów na praktyki zawodowe.
- Szkoła organizuje praktyki zawodowe zgodnie z harmonogramem praktyk zawodowych zatwierdzonym na dany rok szkolny przez Dyrektora Szkoły.
- Praktyki zawodowe odbywają się w wytypowanych lub zatwierdzonych przez Szkołę podmiotach, których profil działalności gwarantuje realizację programu praktyk zawodowych dla danego zawodu.
- Szkoła nadzoruje przebieg praktyk zawodowych, w tym realizację programu praktyk zawodowych dla danego zawodu.
- Do zadań Szkoły w zakresie organizacji praktyk zawodowych należy:
- współpraca z podmiotem przyjmującym uczniów na praktyki zawodowe oraz z opiekunami praktyk zawodowych;
- sporządzenie umów z podmiotami przyjmującymi uczniów na praktyki zawodowe;,
- zapoznanie uczestników praktyk z Ramowym programem praktyk zawodowych oraz niniejszym regulaminem;
- podział na grupy uczniów odbywających praktyki zawodowe;
- poinformowanie uczestników praktyk zawodowych o obowiązku starannego i sumiennego wykonywania czynności i zadań objętych programem praktyki, stosowania się do poleceń pracodawcy oraz opiekuna praktyk, jeżeli nie są one sprzeczne z prawem, oraz przestrzegania zasad współżycia społecznego;
- ubezpieczenie uczniów odbywających praktyki zawodowe od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Rozdział IV
Prawa i obowiązki podmiotu przyjmującego uczniów na praktyki zawodowe
- Podmiot przyjmujący uczniów na praktyki zawodowe zapewnia uczniom skierowanym przez Szkołę realizację programu praktyk dla danego zawodu.
- Podmiot przyjmujący uczniów na praktyki zawodowe organizuje praktyki według Ramowego programu praktyk zawodowych, z zachowaniem wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Podmiot przyjmujący uczniów na praktyki zawodowe zobowiązany jest do:
- zapoznania uczniów z organizacją pracy przedsiębiorstwa, regulaminem pracy oraz przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy;
- niepowierzania uczniom odbywającym praktyki zawodowe czynności lub zadań wykonywanych w warunkach szkodliwych lub uciążliwych dla zdrowia;
- wyznaczenia opiekuna praktyk nadzorującego poprawność wykonywanych czynności w zgodności z zasadami bhp;
- wyznaczenia pomieszczenia do przechowywania odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej;
- zapewnienia dostępu do urządzeń higieniczno-sanitarnych oraz pomieszczeń socjalno-bytowych;
- bezzwłocznego poinformowania Szkoły o zdarzeniach istotnych dla realizacji Ramowego programu praktyk zawodowych;
- niezwłocznego powiadomienia Szkoły w przypadku zdarzenia losowego z udziałem ucznia, zaistniałego w trakcie odbywania praktyk zawodowych oraz sporządzenia stosownej dokumentacji powypadkowej;
- potwierdzenia realizacji przez ucznia praktyk zawodowych zgodnie z jej Ramowym programem oraz wystawienia oceny w stopniach szkolnych i dokonania wpisu w prowadzonej przez ucznia dokumentacji praktyki – dzienniku praktyk zawodowych.
Rozdział V
Prawa ucznia – uczestnika praktyk zawodowych
- W czasie odbywania praktyk zawodowych uczeń ma prawo do:
- zapoznania z organizacją pracy podmiotu przyjmującego na praktyki zawodowe, regulaminem pracy oraz przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy na poszczególnych stanowiskach;
- wykonywania zadań wynikających z programu praktyk zawodowych;
- właściwego traktowania i poszanowania godności osobistej;
- zapoznania z kryteriami oceniania;
- zapoznania z konsekwencjami wynikającymi z niewywiązywania się z obowiązków i łamania postanowień regulaminu praktyk zawodowych;
- korzystania z pomieszczeń do przechowywania odzieży i obuwia roboczego oraz pomieszczeń socjalno-bytowych;
- informowania Szkoły o nieprawidłowościach i zmianach dotyczących zakresu obowiązków, czasu trwania praktyk zawodowych itp.;
- uzyskania informacji o ocenie z praktyk zawodowych i jej uzasadnieniu;
- uzyskania wpisu oceny do dziennika praktyk zawodowych w ostatnim dniu jej trwania.
Rozdział VI
Obowiązki ucznia – uczestnika praktyk zawodowych
- Uczeń ma obowiązek przygotować się do praktyk zawodowych poprzez :
a) zapoznanie się z treścią niniejszego regulaminu i zobowiązanie się do przestrzegania jego zapisów;
b) zapoznanie się z Ramowym programem praktyk zawodowych dla danego zawodu.
- W okresie realizacji praktyk zawodowych uczeń ma obowiązek:
- przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych;
- przestrzegania regulaminów pracy obowiązujących w miejscu odbywania praktyk zawodowych;
- stosowania się do poleceń pracodawcy i opiekuna praktyk zawodowych, jeżeli nie są one sprzeczne z prawem;
- stosowania ubioru właściwego dla specyfiki zawodu, w którym się kształci;
- punktualnego rozpoczynania i kończenia zajęć;
- starannego i sumiennego wykonywania czynności i zadań objętych programem praktyk zawodowych;
- w przypadku choroby – zawiadomienia Szkoły i opiekuna praktyk zawodowych oraz dostarczenia opiekunowi praktyk, w pierwszym dniu po chorobie, oryginału zaświadczenia lekarskiego, a kierownikowi kształcenia praktycznego kserokopii ww. zaświadczenia w dniu składania dziennika praktyk zawodowych po zakończeniu jej odbywania;
- przestrzegania zasad współżycia społecznego;
- starannego i systematycznego prowadzenia dziennika praktyk zawodowych, zgodnie z tygodniowym harmonogramem praktyk zawodowych, ze wskazaniem stanowiska pracy oraz wykonywanych czynności;
- przedkładania dziennika praktyk zawodowych opiekunowi praktyk zawodowych oraz przedstawicielom Szkoły do kontroli;
- złożenia dziennika praktyk zawodowych kierownikowi kształcenia praktycznego w ciągu 7 dni od dnia zakończenia praktyk zawodowych.
- Nieobecność na zajęciach praktyk zawodowych musi zostać usprawiedliwiona.
- Podczas odbywania praktyk zawodowych uczeń podlega przepisom Statutu Szkoły, regulaminu realizacji praktyk zawodowych, a także przepisom organizacyjno –porządkowym podmiotu, w którym realizuje praktyki zawodowe.
- W przypadku dyscyplinarnego usunięcia ucznia z praktyk zawodowych przez zakład pracy, uczeń zobowiązany jest do ponownego odbycia praktyk w terminie i miejscu wskazanym przez Szkołę. Niezastosowanie się do powyższego skutkuje oceną niedostateczną z praktyk zawodowych i brakiem promocji do klasy programowo wyższej.
Rozdział VII
Kryteria i tryb ustalania oceny z praktyk zawodowych
- Ocenę za osiągnięcia ucznia w czasie realizacji praktyk zawodowych ustala opiekun praktyk zawodowych z ramienia zakładu pracy, w którym uczeń odbywał praktyki. Powyższa ocena odnotowywana jest w dzienniku praktyk zawodowych oraz potwierdzana pieczęcią zakładu pracy i podpisem osoby do tego upoważnionej.
- Ocena wystawiona przez opiekuna praktyk zawodowych jest podstawą do zaliczenia praktyk zawodowych w Szkole.
- Końcową ocenę z praktyk zawodowych ustala kierownik kształcenia praktycznego po sprawdzeniu zapisów w dzienniku praktyk zawodowych. W przypadku wątpliwości konsultuje ostateczną ocenę z opiekunem praktyk zawodowych.
- Przy ustalaniu oceny z praktyk zawodowych bierze się pod uwagę następujące kryteria:
- przestrzeganie przepisów bhp i przeciwpożarowych;
- stopień opanowania programowych umiejętności zawodowych;
- przestrzeganie dyscypliny pracy;
- właściwa organizacja stanowiska pracy;
- jakość wykonywanej pracy;
- samodzielność podczas wykonywania zadań;
- poszanowanie i dbałość o narzędzia pracy;
- punktualność oraz frekwencja na praktykach zawodowych;
- właściwa postawa i kultura osobista;
- przestrzegania zasad współżycia społecznego;
- staranność i systematyczność prowadzenia dziennika praktyk zawodowych.
- Ocena z praktyk zawodowych, wystawiana jest według następującej skali:
- stopień celujący – 6,
- stopień bardzo dobry – 5,
- stopień dobry – 4,
- stopień dostateczny – 3,
- stopień dopuszczający – 2,
- stopień niedostateczny – 1.
- Uczeń zaliczył praktyki zawodowe, jeżeli otrzymał ocenę co najmniej dopuszczającą.
- Uczeń nie zaliczył praktyk zawodowych w przypadku niezastosowania się do postanowień niniejszego regulaminu, a zwłaszcza w razie:
- niestawienia się w wyznaczonym terminie i miejscu w celu odbycia praktyk zawodowych;
- niedostarczenia do kierownika kształcenia praktycznego w wyznaczonym terminie poprawnie wypełnionego dziennika praktyk zawodowych;
- uzyskania niedostatecznej oceny z praktyk zawodowych wystawionej przez opiekuna praktyk zawodowych;
- braku przeszkolenia w zakresie zasad bhp przez zakład pracy z winy ucznia;
- złamania przepisów wewnętrznych podmiotu przyjmującego ucznia na praktyki zawodowe.
- Uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał ocenę niedostateczną z praktyk zawodowych odbywa ponownie praktyki w miejscu i terminie wyznaczonym przez Szkołę.
- W przypadku nieobecności nieusprawiedliwionej uczeń zobowiązany jest do odbycia praktyk zawodowych (w wymiarze za czas nieobecności) w terminie wskazanym przez Dyrektora Szkoły, nie później jednak niż do dnia zakończenia danego roku szkolnego.
- Brak realizacji praktyk zawodowych w wymiarze za czas nieobecności nieusprawiedliwionej jest równoznaczny z niezaliczeniem praktyk zawodowych.
- Brak pozytywnej oceny z praktyk zawodowych jest podstawą do niepromowania ucznia do klasy programowo wyższej.
Rozdział VIII
Przepisy końcowe
- 1. W kwestiach nieuregulowanych niniejszym regulaminem zastosowanie mają zapisy:
- Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz.U. 2010 nr 244 poz. 1626 z późn. zm.)
- b) Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz. U. 2017 poz. 1644)
- c) Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz. U. 2019 poz. 391).