OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH
 • KLAUZULE INFORMACYJNE
 
WYKAZ PODRĘCZNIKÓW

PO GIMNAZJUM
Dla klas pierwszych: TUTAJ ->
Dla klas drugich i trzecich: TUTAJ ->
Dla klas czwartych: TUTAJ ->

PO SZKOLE PODSTAWOWE
Dla klas pierwszych: TUTAJ ->
 
SZKOŁA PARTNERSKA:
logo SWPS
 
MS DREAMSPARK:
dreamspark logo
 
BIP ZSZIL:
 
ZNAK JAKOŚCI

Fundacja Edukacyjna ''Perspektywy'' potwierdza, że Technikum w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu jest wśród 300 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2016 i przysługuje mu tytuł ''Srebrnej Szkoły 2016''.

 
PROJEKTY

Szkoła korzysta z projektów: 
SZKOŁA
 
UCZNIOWIE
 
RODZICE
 
NAUCZYCIELE
 
ZAINTERESOWANIA
 
REFORMA EDUKACJI:
logo MEN REF
 
aleklasa.pl
aleklasa.pl
 
Erasmus+ Praktyki zagraniczne – Relacja
erjes
W bieżącym roku szkolnym realizujemy II. edycję projektu „Praktyki zagraniczne dla ZSZiL w Zgorzelcu”. Projekt skierowany jest do uczniów klas trzecich Technikum, którzy podzieleni na dwie grupy – jesienną i wiosenną, odbywają praktyki zawodowe we Włoszech lub Hiszpanii. Pierwsza tura praktyk zagranicznych już za nami. Czas na relację.

Jesienną grupę tworzyło 23 uczniów z zawodów: technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik elektryk oraz technik elektronik. Elektronicy oraz część grafików miesięczne praktyki odbyło w hiszpańskiej Saragossie - szóstym największym mieście Hiszpanii znanym ze średniowiecznego pałacu muzułmańskiego Aljaferia oraz barokowej katedry Nuestra Señora del Pilar. Dla elektryków oraz drugiej części grafików przez cztery tygodnie drugim domem była włoska Faenza – klimatyczne miasto w regionie Emilia-Romania słynące z wyrobu ceramiki. Podstawowym celem praktyk zawodowych odbywanych w zagranicznych przedsiębiorstwach Hiszpanii i Włoch jest podniesienie kompetencji zawodowych oraz poznanie specyfiki pracy w zawodzie w innym kraju europejskim. Wartość dodana międzynarodowego charakteru praktyk to kształtowanie umiejętności pracy w środowisku interkulturowym, szlifowanie znajomości języka obcego oraz poznanie kultury odwiedzanych krajów.
Najlepszym podsumowaniem pobytu będą zamieszczone poniżej zdjęcia oraz wypowiedzi samych uczestników projektu:

Relacja Dominiki i Dominika – praktykantów w Hiszpanii:
„Możliwość pracy w innym kraju, z różniącą się kulturą i zwyczajami to niepowtarzalna okazja do rozwinięcia swoich horyzontów i umiejętności językowych. Przydzielony nam zakład pracy zajmował się projektowaniem grafiki na elementy deskorolek oraz gadżety ze świata skateboardingu. Zakład zaskoczył nas naprawdę oryginalnym wystrojem i miłą atmosferą. Mimo bariery językowej dogadywaliśmy się z naszymi współpracownikami na różne sposoby. Obowiązki w pracy oraz potrzeba używania obcego języka pomogły nam spojrzeć inaczej na życie codzienne i na to jak naprawdę ważna jest znajomość języków. W wolnym czasie korzystaliśmy z atrakcji i uroku miasta. W mieście roi się od kościołów i parków miejskich z fontannami, które dopiero w nocy robią największe wrażenie. Nie brakuje również restauracji z regionalnymi potrawami Aragonii. Hiszpanie są ludźmi bardzo sympatycznymi i spokojnymi, dla których życie płynie nieco wolniej niż dla Polaków. Dzięki takim doświadczeniom kulturowym lepiej poznajemy świat oraz siebie nawzajem jako ludzi różnych kultur.”

Relacja Julii i Małgosi – praktykantek we Włoszech:
„Pobyt jest naprawdę niesamowitym przeżyciem i doświadczeniem. Przyjemnie jest poznawać nową kulturę i nowych ludzi. Każdy dzień jest kolejną okazją do poszerzania swoich horyzontów czy to w pracy, czy w czasie wolnym. Jesteśmy zadowoleni z wycieczek i odwiedzanych miejsc, są naprawdę malownicze i tworzą w umysłach dobre wspomnienia.”

Projekt ”Praktyki zagraniczne dla ZSZiL w Zgorzelcu 2” jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+.