REFORMA EDUKACJI:
logo MEN REF
 
SZKOŁA PARTNERSKA:
logo SWPS
 
MS DREAMSPARK:
dreamspark logo
 
BIP ZSZIL:
 
ZNAK JAKOŚCI

Fundacja Edukacyjna ''Perspektywy'' potwierdza, że Technikum w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu jest wśród 300 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2016 i przysługuje mu tytuł ''Srebrnej Szkoły 2016''.

 
aleklasa.pl
aleklasa.pl
 
SZKOŁA
 
UCZNIOWIE
 
RODZICE
 
NAUCZYCIELE
 
ZAINTERESOWANIA
 
PROJEKTY

Szkoła korzysta z projektów:

progeCAD.pl_banner
 
NIE DAJ SIĘ GRYPIE
grypalogo
NIE DAJ SIĘ GRYPIE
Grypa to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirus grypy, który atakuje drogi oddechowe. Grypy nie można lekceważyć, ponieważ dla niektórych osób z przewlekłymi chorobami – np. z chorobami serca, płuc, cukrzycą, dla osób starszych, kobiet w ciąży lub małych dzieci może ona stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia bez względu na wiek – zwłaszcza dla osób z grupy podwyższonego ryzyka.

Grypą możemy się zarazić:

-drogą kropelkową (gdy osoba chora mówi, kicha, kaszle);

-poprzez kontakt bezpośredni (zakrycie ust ręką przy kichaniu czy kasłaniu powoduje przeniesienie na nią śluzu wraz z wirusem). Dlatego:

ZŁAP - WYRZUĆ - ZABIJ !!!
ZŁAP (wirusa w chusteczkę higieniczną jednorazowego użytku)
WYRZUĆ (chusteczkę higieniczną do kosza)
ZABIJ (wirusa poprzez umycie rąk pod ciepłą płynącą z kranu wodą przez 20 sekund, po uprzednim dokładnym namydleniu rąk do wysokości nadgarstków, mydłem lub innym środkiem dezynfekującym)

Co mogę zrobić aby ochronić siebie i innych przed grypą? Poznaj zalecenia
profilaktyczne dla grypy i przeziębienia:
-Unikaj bliskiego kontaktu z osobami chorymi.
-Często myj ręce wodą z mydłem. O prawidłowej higienie rąk należy szczególnie pamiętać przed jedzeniem, przed dotykaniem ust lub nosa, po powrocie do domu i po kontakcie z osobą chorą.
-Zadbaj o swoją odporność, pamiętając o prawidłowej diecie, regularnej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności, unikaniu stresu oraz rezygnacji z używek.

Jeżeli już chorujesz - jak nie zarazić grypą innych osób?
-Myj ręce wodą z mydłem, szczególnie po wytarciu nosa lub zasłanianiu ust podczas kichania/kaszlu
-Unikaj kontaktu z innymi osobami.
-Noś maseczkę (zastosowanie jej w ciągu 36 godzin od wystąpienia objawów oraz właściwa higiena rąk przez 7 dni może zmniejszyć ryzyko zarażenia domowników nawet o 50%).
- Często wietrz pomieszczenia, w których przebywasz.