OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH
 • KLAUZULE INFORMACYJNE
 
SZKOŁA PARTNERSKA:
logo SWPS
 
MS DREAMSPARK:
dreamspark logo
 
BIP ZSZIL:
 
ZNAK JAKOŚCI

Fundacja Edukacyjna ''Perspektywy'' potwierdza, że Technikum w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu jest wśród 300 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2016 i przysługuje mu tytuł ''Srebrnej Szkoły 2016''.

 
PROJEKTY

Szkoła korzysta z projektów: 
SZKOŁA
 
UCZNIOWIE
 
RODZICE
 
NAUCZYCIELE
 
ZAINTERESOWANIA
 
REFORMA EDUKACJI:
logo MEN REF
 
aleklasa.pl
aleklasa.pl
 
Zasady bezpiecznego zachowania się podczas ferii zimowych:
ferie2017
Zasady bezpiecznego zachowania się podczas ferii zimowych:Aby ferie minęły bezpiecznie, przede wszystkim sami musimy zadbać o własne bezpieczeństwo. Apelujemy do młodzieży o rozwagę, a do rodziców i opiekunów zwracamy się z prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi, na to co robią ich dzieci w czasie wolnym.

1. Nigdy nie zjeżdżamy na sankach w pobliżu dróg – także tych rzadko uczęszczanych. Zwracamy uwagę, czy zachowana jest bezpieczna odległość do najbliższej ulicy. Skąd możemy mieć pewność, że wyhamujemy na czas, widząc zbliżający się samochód?

2. Podczas rzucania śnieżkami, zwłaszcza wykonanymi z twardego śniegu, można wyrządzić krzywdę, rzucając komuś w twarz. Nie należy rzucać w szyby ani w samochody - zaskoczony kierowca może spowodować wypadek.

3. Na łyżwach jeździ się tylko w wyznaczonych miejscach. Stawy, jeziora czy rzeki, nawet jeśli pokryte są (z pozoru!) grubą warstwą lodu, nie są bezpiecznym miejscem do zabawy. Lód w każdej chwili może się załamać!

4. Zjeżdżając na nartach czy sankach, pamiętamy o obowiązujących na stokach przepisach i zasadach bezpieczeństwa. Warto też zapoznać się z dekalogiem narciarskim, opracowanym przez GOPR (https://www.gopr.pl/poradnik/dekalog-narciarski)

5. Nie doczepiamy sanek do samochodu. Źle zabezpieczony kulig może stwarzać duże zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.

6. Nie gramy w „hokeja na lodzie” na ulicy. Zajęci zabawą, możemy nie dostrzec w porę nadjeżdżającego z nadmierną prędkością samochodu.

7. Pamiętamy, że w zimowe dni kierowcy mają ograniczoną widoczność, a samochody potrzebują dłuższego czasu hamowania. Nie przebiegamy przez ulicę. Nie przechodzimy w miejscach niedozwolonych. Pamiętamy też, by doczepić do rękawa lub plecaka elementy odblaskowy.

8. Widząc zwisające z dachów sople, nie strącamy ich patykami lub kamieniami. Informujemy o nich osobę dorosłą.

9. Uważamy na źle zabezpieczone konstrukcje ze śniegu. Dach igloo, w momencie odwilży, grozi zawaleniem i przysypaniem nas. O nieszczęście nietrudno.

10. Układ odpornościowy młodego człowieka wymaga dużo snu, zbilansowanej diety, witamin i mikroelementów. Preparaty uodparniające należy stosować po konsultacji z lekarzem.

11. Hartowanie to dobry sposób za zapobieganie chorobom. Nie należy ubierać się zbyt ciepło, aby uniknąć przegrzania. Ubiór należy dostosować do warunków atmosferycznych. Należy pamiętać o codziennych spacerach, nawet w zimne dni.

12. Zimą pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu skóry przed mrozem - smarujmy ją specjalnymi tłustymi kremami i preparatami zabezpieczającymi, także przed promieniowaniem UV. W zimie może być ono silne, gdyż światło słoneczne odbija się od śniegu. Pamiętajmy też o preparatach zabezpieczających usta.

13. Należy unikać przebywania z osobami chorymi na grypę i inne infekcje, a w przypadku objawów grypopodobnych, zgłosić się do lekarza.

14. Zawsze informuj rodziców/opiekunów gdzie i z kim będziesz przebywał oraz o trasie dojścia i powrotu z miejsca spędzania wolnego czasu.