OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH
 • KLAUZULE INFORMACYJNE
 
WYKAZ PODRĘCZNIKÓW

PO GIMNAZJUM
Dla klas drugich i trzecich: TUTAJ ->
Dla klas czwartych: TUTAJ ->

PO SZKOLE PODSTAWOWE
Dla klas pierwszych: TUTAJ ->
Dla klas drugich: TUTAJ ->
 
SZKOŁA PARTNERSKA:
logo SWPS
 
MS DREAMSPARK:
dreamspark logo
 
BIP ZSZIL:
 
ZNAK JAKOŚCI

Fundacja Edukacyjna ''Perspektywy'' potwierdza, że Technikum w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu jest wśród 400 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2021 i przysługuje mu tytuł ''Brązowej Szkoły 2021''.

 
PROJEKTY

Szkoła korzysta z projektów:

 
SZKOŁA
 
UCZNIOWIE
 
RODZICE
 
NAUCZYCIELE
 
ZAINTERESOWANIA
 
REFORMA EDUKACJI:
logo MEN REF
 
aleklasa.pl
aleklasa.pl
 
Serdecznie witamy na www.zszil.pl!
OBCHODY ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ
60_20138 maja 2013 roku w Zgorzelcu odbyły się uroczystości związane z obchodami 68 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Wieńce i kwiaty zostały złożone pod pomnikiem Orła Piastowskiego na cmentarzu wojskowym II AWP.
W miejscu pamięci ustawione zostały posterunki honorowe. Wartę pełnili nasi uczniowie z oddziału wojskowego pod opieką pana Jacka Jonczyka. Punktualnie o godz. 12 rozpoczął się Apel Pamięci - „Za tych, którzy poświęcili swoje życie, że jeszcze Polska nie zginęła!”. Cześć ich pamięci! Chwała bohaterom! Żołnierzom wszystkich frontów, którzy polegli na II wojnie światowej, a także ofiarom systemu totalitarnego. „Dziś w pełni możemy realizować ich priorytety: Bóg, Honor, Ojczyzna!”
POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW
59_2013Dzień 26 kwietnia. Dzień wyjątkowy, dzień łez szczęścia, jak i łez smutku.
Dzień którego się nie da nigdy zapomnieć.
Bo to właśnie w tym dniu absolwenci ZSZiL, zaczynają iść własną drogą.
Przed nimi tylko matura.... i koniec.
Wszystkie lata spędzone w szkole, że swoją klasą, nauczycielami, całym gronem pedagogicznym, oraz dyrekcją... miną, po prostu miną.
MNIEJ ZŁOMU W DOMU - UCZNIOWIE GÓRNIKA ZEBRALI 3 TONY ELEKTROODPADÓW
46_2013Znamy już wyniki rywalizacji klas „Górnika” biorących udział w zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE). Przeprowadzona akcja cieszyła się dużym powodzeniem. Podczas trwającej pięć dni zbiórki do kontenera ustawionego przed wejściem do szkoły trafiło około 3 ton elektroodpadów, głównie w postaci telewizorów, komputerów, odkurzaczy, drukarek, ekspresów do kawy oraz znacznej ilości telefonów komórkowych, pilotów i innego drobnego sprzętu.
BAD MASKAU ZDOBYTE!
58_201327 kwietnia w sobotni poranek 18 uczniów i 4 nauczycieli opiekunów wyruszyło na dwudniową wycieczkę do Bad Muskau (Niemcy), miejscowości odległej o 72 km od Zgorzelca. Nadzwyczajne w tym wszystkim było to że była to wycieczka rowerowa. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody oraz niespodzianek technicznych związanych ze sprzętem rowerowym wszyscy w komplecie dotarli do Parku Mużakowskiego zlokalizowanego po niemieckiej i polskiej stronie, parku który został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO (Link).
GERMANISTA ROKU SZKOLNEGO 2012/2013
olimpiady_i_konkursyW 5. edycji szkolnego konkursu języka niemieckiego „Übung macht den Meister”, przeprowadzonego 16.04.2013, zwycięzcą został uczeń klasy 1z Michał Kruk, który uzyskał prawie maksymalną liczbę punktów i tym samym został „Germanistą roku szkolnego 2012/2013”.
II miejsce zajął tegoroczny maturzysta Filip Kosterenko z klasy 3a1, a miejsce III przypadło Martynie Gajek z klasy 2b. W tym roku uczniowie zmierzyli się nie tylko z niełatwą gramatyką niemiecką, ale również z zadaniami typu maturalnego na poziomie rozszerzonym.
MISTRZOSTWA POWIATU W LA
57_2013Dnia 18.04.2013r. na Stadionie Miejskim w Zgorzelcu odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Indywidualnych Mistrzostwach w lekkiej atletyce szkół ponadgimnazjalnych. Drużyna chłopców i dziewcząt z „Górnika” zajęła I miejsce.


NOWY SUKCES ''GÓRNIKÓW''
56_201319 kwietnia 2013 roku odbyły się na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu XXXVII okręgowe eliminacje Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych OWiUR.. ZSZiL im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu reprezentowali w tych zawodach uczniowie technikum w zawodzie technik agrobiznesu, którzy osiągnęli wymagania etapu szkolnego. Olimpiada podzielona jest na bloki tematyczne związane ściśle z przedmiotami matematyczno-przyrodniczymi tj. agrobiznes, produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja, żywienie człowieka i architektura krajobrazu.
AKCJA SPRZĄTANIA CMENTARZA PRZEZ KLASY ZDROWOTNE
55_2013W piątkowe popołudnie 19 kwietnia uczniowie klasy Iz i IIz wraz z opiekunami p.Dorotą Tymińską i p.Waldemarem Woźniakiem udali się na zgorzelecki cmentarz komunalny. Wyjście miało na celu spontaniczną akcję oporządzenia opuszczonych i zaniedbanych mogił znajdujących się w sektorze "dziecinnym" oraz zapalenie zakupionych z własnych składek 300 zniczy na znak pamięci o zmarłych dzieciach. Pierwotny termin akcji był planowany na czas przed Świętami Wielkanocnymi lecz warunki pogodowe zmusiły do przesunięć w czasie. Jak zapowiadają uczniowie to nie będzie ostatnia akcja tego typu. Takimi gestami pragną upamiętniać tych, którzy tak szybko odeszli.
POWIATOWY KONKURS FILMOWY ''MIASTO TO MY'' ROZSTRZYGNIĘTY
54_201312 kwietnia 2013 roku w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu odbyła się gala, na której ogłoszono wyniki Powiatowego Konkursu Filmowego "Miasto to My". Konkurs skierowany był do młodych twórców etiud dokumentalnych. Zadanie polegało na stworzeniu filmu przedstawiającego widziane oczami początkujących reżyserów środowisko lokalne i jego mieszkańców lub ukazującego poszukiwania twórczych form spędzania wolnego czasu.
Nadesłano 14 filmów konkursowych, które oceniało jury złożone z osób zawodowo związanych z filmem i kinem:
POKAŻ CO POTRAFISZ - JUBILEUSZOWY V TALENCIARZ SZKOŁY
olimpiady_i_konkursy17 kwiecień 2013 - czas na 5 edycję szkolnego konkursu - Talenciarz.
Już po raz kolejny nasi uczniowie pokazali, co potrafią i jak wspaniale się przy tym bawią. Wybór kategorii był dowolny od śpiewu po hip hop, recytację i taniec.

GALERIA Z IMPREZY W CZYTAJ WIĘCEJ:
''ORTOGRAFICZNE ŁAMANIE GŁOWY'', CZYLI KONKURS ORTOGRAFICZNY
53_2013Dnia 15 kwietnia 2013 r. w naszej szkole odbył się Konkurs Ortograficzny „Mistrz ortografii 2013”. Ideą konkursu było promowanie poprawnej polszczyzny, rozbudzanie motywacji do pogłębiania wiedzy i umiejętności ortograficznych. Język polski, o czym wszyscy doskonale wiedzą, do łatwych nie należy. Fakt ten nie odstraszył jednak 27 uczestników konkursu, którzy mieli możliwość sprawdzenia, w jakim stopniu udało im się opanować zasady ortografii i interpunkcji.