PO GIMNAZJUM Dla klas drugich i trzecich: TUTAJ ->Dla klas czwartych: TUTAJ ->
PO SZKOLE PODSTAWOWE
Dla klas pierwszych: TUTAJ ->Dla klas drugich: TUTAJ ->
SZKOŁA PARTNERSKA:
MS DREAMSPARK:
BIP ZSZIL:
ZNAK JAKOŚCI
Fundacja Edukacyjna ''Perspektywy'' potwierdza, że Technikum w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych im. Górników i Energetyków Turowa
w Zgorzelcu jest wśród 300 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych
w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2016 i przysługuje mu tytuł ''Srebrnej Szkoły 2016''.
16.10.2020r odbył się etap szkolny konkursu Logika i matematyka.
W konkursie wzięło udział 33 uczniów.
Do etapu wojewódzkiego (finału) zakwalifikowały się następujące osoby:
Marcin Bartkowiak kl.4i - I miejsce
Stanisław Piotrowski kl. 2k - I miejsce
Yaroslav Kalynyak kl. 2i - II miejsce
Kacper Kojtych kl. 4i - II miejsce
Maciej Zyśk kl. 1i - II miejsce
Szymon Chmielnicki kl. 3o - III miejsce
Dawid Dudzik kl.3i -III miejsce
Wikroria Śpikowska kl. 2o -III miejsce
Andrzej Wąchalski kl. 2o - III miejsce
Anna Woźniak kl. 1c- III miejsce
Finał odbędzie się 21.10. 2020r. w gab. nr 1 o godz. 8.00
Więcej informacji o wynikach konkursu można uzyskać u nauczycieli matematyki.
Dyrektor ZSZiL informuje, że zgodnie z decyzją rządu w sprawie organizacji zajęć w szkołach średnich i wyższych żółtej strefy od 17.10.2020 r. wprowadza tryb nauczania hybrydowego. Od poniedziałku tj.19.10.2020 r. klasy licealne 1z, 2wzG i 2zwP przechodzą w tryb nauki zdalnej.Uczniowie 3w-klasy maturalnej, jak i uczniowie technikum odbywają zajęcia na terenie szkoły.
Nauczanie hybrydowe odbywa się zgodnie z planem lekcji.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy serdeczne życzenia całej kadrze pedagogicznej, pracownikom oświaty oraz emerytowanym nauczycielom. Mamy nadzieję, że podejmowany trud będzie zawsze źródłem satysfakcji i społecznego uznania.
Dyrekcja Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych w Zgorzelcu.
W piątek o godz. 8.00 w auli szkolnej odbędzie się konkurs "Logika i matematyka" - etap szkolny.
W konkursie mogą uczestniczyć uczniowie wszystkich klas technikum.
Aby wziąć udział w konkursie należy skontaktować się z nauczycielem uczącym matematyki.
Podsumowanie akcji charytatywnej: " Przybij 5-tkę razem z Wiktorem!"
W październiku w naszej szkole ruszyła akcja charytatywna: " Przybij 5-tkę razem z Wiktorem! , której celem była zbiórka pieniędzy na bardzo kosztowne leczenie 9-letniego Wiktora- ucznia Szkoły Podstawowej nr 5 w Zgorzelcu, chorego na anemię aplastyczną. Nasza młodzież bardzo chętnie i licznie przyłączyła się do licytacji internetowej na stronie Facebooka- " RAZEM DLA WIKTORA!", jak i do samej zbiórki, która miała miejsce w naszej szkole. I tak łączny dochód wyniósł 1510 złotych. Wszystkim zaangażowanym bardzo, bardzo dziękuję.
Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu - Agnieszka Dworzyńska
Od soboty, 10 października w całej Polsce ponownie będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczek nie tylko w zamkniętych pomieszczeniach, ale także we wszystkich innych ogólnodostępnych miejscach. Tak jak dotąd, maseczki trzeba będzie nosić:
- w autobusie, tramwaju i pociągu,
- w samochodzie osobowym, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień,
- w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
- w kinie i teatrze,
- u lekarza, w przychodni, w: szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
- w kościele
- na cmentarzu
- w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej.
Od soboty maseczki będą obowiązkowe także:
- w szkole i na uczelni (dotąd o obowiązku ich noszenia decydowały poszczególne placówki)
- w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,
- na drogach i placach,
- na miejscach postoju pojazdów
- na terenie parkingów leśnych
- na terenie nieruchomości wspólnych.
W związku z powyższym w poniedziałek na terenie szkoły wszyscy poruszamy się z zakrytymi ustami i nosem!
W dniu 01.10.2020 r. uczniowie klasy 2cG wraz z Panem Remigiuszem Kowalczykiem wybrali się na spacer w poszukiwaniu jesieni. Wycieczka rozpoczęła się od wykonania fotografii plenerowych na stacji kolejowej oraz w parku za MDK, a zakończyła na uchwyceniu nadzwyczajnych widoków rzeki Nysy. Uczniowie zaangażowani w zajęcia fotografowali zachwycającą swym pięknem naturę oraz architekturę, a ponadto wykonali urzekające sesje zdjęciowe. Uczniowie klasy 2cG dzięki wycieczce w plener doskonalili swoje umiejętności zawodowe oraz sprawdzili zdobywaną na lekcjach wiedzę w praktyce.
29 września 2020 r. w budynku Starostwa Powiatowego w Zgorzelcu Starosta Zgorzelecki - Pan Artur Bieliński wręczył stypendia uczniom, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce w roku szkolnym 2019/2020. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, stypendia odebrało osobiście czterech uczniów z najwyższymi wynikami, reprezentujących każdą ze szkół prowadzonych przez Powiat Zgorzelecki. Przedstawicielem naszej szkoły był Łukasz Jaśkiewicz, stypendysta z najwyższą średnią - 5,85. W sumie 32 uczniów ZSZiL zostało stypendystami.
Dyplomy zostały im wręczone przez Panią Dyrektor Martę Topolnicką. Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Wycieczka po dolnośląskich elektrowniach rozpoczęła się od zwiedzenia zapory w Leśnej. Jest to najstarsza elektrownia wodna w Polsce. Wybudowana w latach 1901 - 1905 jako zbiornik retencyjny czyli zbiornik do gromadzenia wody w czasie ulewnych opadów w zlewisku rzeki Kwisa. Przy okazji wybudowano w tym miejscu hydroelektrownię o mocy 2,6 MW. Do dnia dzisiejszego wszystkie agregaty turbinowe i prądotwórcze są sprawne i wytwarzają prąd elektryczny. Kolejną budowlą hydrotechniczną była zapora w Złotnikach "młodsza siostra" zapory w Leśnej. Niestety ze względów modernizacyjnych nie można było wejść na koronę zapory. Zaoszczędzony w ten sposób czas można było wykorzystać na dokładniejsze omówienie drugiej pod względem wysokości zapory w Polsce czyli słynnej zapory w Pilchowicach, która została oddana do użytku w roku 1912. Zapora ma wysokość 62 m i długość w koronie równą 290 m, co odpowiada przybliżonej wielkości Titanica. Ostatnim elementem wycieczki był spacer do położonego w pobliżu najwyższego mostu kolejowego w Polsce. Usytuowany został około 40 m nad dnem zbiornika, co czyni go jednym z najwyższych mostów w kraju. Początkowo most wznosił się nad suchą doliną, która została zalana wodą po otwarciu w 1912 roku wspomnianej zapory w Pilchowicach. Pilchowicki most był w ostatnich czasach znany z planów wykorzystania go do kręcenia scen do filmu “Mission: Impossible 7”.
Rekrutacja uczestników - ERASMUS+ - praktyki zagraniczne
W związku z rozpoczęciem projektu „Praktyki zagraniczne dla ZSZiL w Zgorzelcu” edycja 3, skierowanego do uczniów klas 3 technikum, którzy chcieliby praktyki zawodowe przypadające na klasę 3 zrealizować w postaci praktyk zagranicznych, ogłasza się rekrutację uczestników projektu z klas 3d, 3k oraz 3i, którzy będą realizowali praktyki zawodowe w terminie 09.11-06.12.2020 r.
Formularz zgłoszeniowy oraz Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie do pobierania w sekretaracie Szkoły, u kierownika kształcenia praktycznego (GABINET 45) lub na strony internetowej Szkoły w zakładce ERASMUS – PRAKTYKI ZAGRANICZNE.
Po wypełnieniu formularz należy złożyc w nieprzekraczalnym terminie do 02.10.2020 r. w sekretariacie Szkoły lub gabinecie 45.
Rekrutacja dla uczniów klas 3c, 3o, 3s, 3t odbedzie się w II. półóroczu bieżącego roku szkolnego.