REFORMA EDUKACJI:
logo MEN REF
 
SZKOŁA PARTNERSKA:
logo SWPS
 
MS DREAMSPARK:
dreamspark logo
 
BIP ZSZIL:
 
ZNAK JAKOŚCI

Fundacja Edukacyjna ''Perspektywy'' potwierdza, że Technikum w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu jest wśród 300 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2016 i przysługuje mu tytuł ''Srebrnej Szkoły 2016''.

 
aleklasa.pl
aleklasa.pl
 
SZKOŁA
 
UCZNIOWIE
 
RODZICE
 
NAUCZYCIELE
 
ZAINTERESOWANIA
 
PROJEKTY

Szkoła korzysta z projektów:

progeCAD.pl_banner
 
Serdecznie witamy na www.zszil.pl!
Szkolenie klas 2w1 i 2w2 w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie
swietoszowlogo
Z Leopardami, Goździkiem i i Śnieżnikiem, zapoznali się uczniowie klas 2w podczas wizyty w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Punktem programu był Ośrodek Szkolenia „Leopard” gdzie szkolą się czołgiści. Uczniowie zapoznali się jak odbywa się szkolenie żołnierzy na trenażerach czołgowych. Śnieżnik to, można powiedzieć, konsola do gier FPS w formacie XXXL. Tu mamy prawdziwą broń, gdzie naboje zastępuje laser.
Klasy s na Dolnośląskim Festiwalu Nauki
dfnjpg
17 -18 października 2017 r. w Miejskim Domu Kultury odbyła się kolejna XX edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Zgorzelcu. Nie mogło na niej zabraknąć „Górnika”. Klasy ochrony środowiska 2s, 3s i 4s wzięły udział w pokazie pt. „W świecie pokazów chemicznych”,
Zetki z pierwszą pomocą w Opolnie.
opolezetki
Pracowite popołudnie we wtorek 17 października miały uczennice z klasy II z. Weronika Szmytka, Aleksandra Dworak, Lidia Maciocha wraz ze swoim nauczycielem Waldemarem Woźniakiem prowadzili warsztaty z pierwszej pomocy. Zajęcia odbywały się w Domu Pomocy Społecznej " JĘDREK" w Opolnie Zdroju i skierowane były na szkolenie pracowników tego zakładu. Pracownicy DPS-u często spotykają się z różnymi stanami zagrożenia zdrowia i życia swoich podopiecznych.
Klasy wojskowe na Dolnośląskim Festiwalu Nauk
zolnierzeeeeeeelogo
W ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki uczniowie klas wojskowych mogli uczestniczyć w zajęciach zorganizowanych przez wykładowców i podchorążych z Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia. Nasi uczniowie zostali zapoznani z ofertą edukacyjną uczelni oraz uczestniczyli w zajęciach z samoobrony. Niektórzy z nich wystartowali w mini zawodach obronnych, a na zwycięzców czekały drobne upominki.
WARSZTATY EKOLOGICZNE W MYŚLIBORZU
mysliborzlogo
5-6 października br. uczniowie klas 2st, 3s oraz 4s zamienili ławki szkolne na pracownie i laboratoria Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu. Podczas dwudniowych warsztatów wykonywali badania chemiczne i makroskopowe gleby oraz chemiczne badania zanieczyszczeń powietrza. Wykrywali składniki żywności odpowiadając na pytanie „Czy wiesz co jesz?”. Poznawali skały i minerały obserwując je i robiąc niezwykłe zdjęcia mikroskopowe.
Kolejny tryumf biegaczy Górnika!
biegacze17777logo

W pierwszym tygodniu października na zgorzeleckim stadionie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Przy pięknej pogodzie rywalizowały ze sobą 10-osobowe sztafety biegaczy ze szkół podstawowych , gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Najlepsze zespoły uzyskały awans do zawodów wojewódzkich, które odbędą się już 19 października w Olszynie k/Lubania. Po raz kolejny od nie pamiętnych już czasów nasi chłopcy wygrali te zawody i to z dużą przewagą nad pozostałymi drużynami. Czy to wystarczy w walce o medale w Finałach Wojewódzkich?
Zetki z wizytą u przedszkolaków.
przedszkolezetka
Na początku października uczennice z klasy IIz Oliwia, Małgosia i Kornelia wraz ze swoim nauczycielem / który z różnych powodów wolał zostać anonimowy ;) /, odwiedzili przedszkolaków. Wizyta niecodzienna i wykraczająca poza nasz powiat. Uczennice uczyły pierwszej pomocy dzieci z Niepublicznego Przedszkola Językowego w Lubaniu.
Polsko - niemieckie zajęcia na Stalagu VIIIA
stalag8alogooooooo
W minioną środę, 4 października klasa 2w uczestniczyła w wspólnych polsko - niemieckich zajęciach na terenie byłego obozu jenieckiego Stalag VIIIA w Zgorzelcu. Grupa niemiecka przyjechała do nas z Lipska i była to młodzież zrzeszona przy Evangelische Jugendarbeit Leipziger Land. Po początkowych zajęciach integrujących, gdzie uczniowie poznawali swoje imiona i przełamywali barierę językową, wyruszyliśmy na teren obozu. Tam poznawaliśmy krótką jego historię i jak był on zbudowany.
Znicz dla bohaterów II AWP
znicz
Każdy, któremu nie są obojętni leżący na naszym zgorzeleckim cmentarzu, polegli bohaterowie II Armii Wojska Polskiego, niech podaruje im choć jeden znicz. Znicze będą zbierane do poniedziałku 30 października, do godz. 15:00, w gabinecie 36/1 (pracownia urządzeń techniki komputerowej) lub 7 (geografia).
Wycieczka do Humanitarium we Wrocławiu
humanitarnywroclawlogo
Dnia 4 października klasy IIz i IIs uczestniczyły w zajęciach laboratoryjnych we wrocławskim Humanitarium, gdzie wyizolowali DNA z komórek cebuli. Uczniowie zapoznali się również z procesami,w których energia jest wytwarzana i przekazywana do otoczenia np. w postaci ciepła, oraz te, które mogą zajść jedynie po dostarczeniu energii. Uczniowie sami przeprowadzali powyższe procesy.
Wolontariusze ZSZiL zbierają żywność.
zbiorkazywnosciiiiiiiiiiiiiiilogo
W ostatnich dniach września: w piątek i sobotę 29 i 30 IX wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu
brali udział w organizowanej przez Banki Żywności – Zbiórce Żywności pod hasłem: „Podziel się dobrym posiłkiem”.
Wolontariusze, czyli świeżo zrekrutowani do SKW uczniowie klas Iw i Iz, przystąpili do tego pierwszego w tym roku wyzwania z wielkim entuzjazmem. W niewielkim z pozoru sklepie „Biedronka” przy ulicy Staszica, uzbierali przez te dwa dni aż 310 kg żywności! Będzie ona przekazana potrzebującym uczniom naszej szkoły i ich rodzinom.