REFORMA EDUKACJI:
logo MEN REF
 
SZKOŁA PARTNERSKA:
logo SWPS
 
MS DREAMSPARK:
dreamspark logo
 
BIP ZSZIL:
 
ZNAK JAKOŚCI

Fundacja Edukacyjna ''Perspektywy'' potwierdza, że Technikum w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu jest wśród 300 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2016 i przysługuje mu tytuł ''Srebrnej Szkoły 2016''.

 
aleklasa.pl
aleklasa.pl
 
SZKOŁA
 
UCZNIOWIE
 
RODZICE
 
NAUCZYCIELE
 
ZAINTERESOWANIA
 
PROJEKTY

Szkoła korzysta z projektów:

progeCAD.pl_banner
 
Serdecznie witamy na www.zszil.pl!
IX POWIATOWY KONKURS WIEDZY O HISTORII WOJSKA POLSKIEGO I MIEJSCACH PAMIĘCI NARODOWEJ
konwojohistlogo
IX POWIATOWY KONKURS WIEDZY O HISTORII WOJSKA POLSKIEGO I MIEJSCACH PAMIĘCI NARODOWEJ

W dniu 25 kwietnia 2017 roku w auli Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu odbył się VII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Historii Wojska Polskiego i Miejscach Pamięci Narodowej dla uczniów gimnazjów powiatu zgorzeleckiego. W tym roku w konkursie uczestniczyli uczniowie z 7 gimnazjów powiatu zgorzeleckiego.
Wizyta żołnierzy amerykańskich
amerykanieeeelogo
Wizyta żołnierzy amerykańskich
W zeszły czwartek w naszej szkole mogliśmy zobaczyć nietypowych gości. Odwiedzili nas żołnierze Armii Stanów Zjednoczonych stacjonujący w Bolesławcu. Kapelan kapitan  J. Adam Landrum, st. szeregowy Shane Faulkner oraz specjalista Stephen Webb z 588 batalionu inżynieryjnego wchodzącego w skład Pancernej Brygadowej Grupy Bojowe stacjonującej w Polsce. Stephen’a Webb’a nasi uczniowie spotkali podczas wizyty w Bolesławcu, gdzie odbywał się wówczas „Bieg dla Wyklętych”.
Paulina Wójcik Powiatowym Mistrzem Ortografii! III miejsce dla Emilii Mularczyk
powiatortlogo
Paulina Wójcik Powiatowym Mistrzem Ortografii!
III miejsce dla Emilii Mularczyk

Powiatowy Konkurs Ortograficzny „Mistrz ortografii 2017” dla szkół ponadgimnazjalnych za nami i niewątpliwie należał do Górnika! Był to już piąty z kolei konkurs, którego gospodarzem była nasza szkoła i nad którym patronat objął oraz ufundował nagrody Starosta Zgorzelecki – Pani Urszula Ciupak.
Dnia 11. kwietnia 2017 r. punktualnie o godzinie 10.00 – 18. uczniów z ZSZ w Bogatyni oraz zgorzeleckich szkół: LO im. Braci Śniadeckich, LO COGITO, ZSZ im. Emilii Plater i naszego Górnika rozpoczęło „ortograficzne łamanie głowy” i zmierzyło się z tekstem, pt. Z pamiętnika uczennicy LO. Poziom konkursu, jak przystało na etap powiatowy, był bardzo wysoki, dyktando było więc nie lada wyzwaniem dla młodych mistrzów poprawnej polszczyzny, bowiem, jak nie trudno się domyślić, zawierało wiele ortograficznych pułapek.
Podsumowanie Ogólnopolskiego Turnieju  Wiedzy Pożarniczej 2017 .
poarkonkurs
Podsumowanie Ogólnopolskiego Turnieju  Wiedzy Pożarniczej 2017 .

„ Młodzież zapobiega pożarom”
10 marca 2017 r. odbyły się szkolne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej mające na celu wyłonienie  trzyosobowego zespołu na konkurs powiatowy. Do szkolnego konkursu przystąpiło 5 uczniów z różnych klas: z 1w: Przemysław Myśliwiec, z 1z: Marcin Gaworucha, z 2s: Adrian Wałęga, z 3s: Konrad Kasiński i z 3c: Radosław Sabat. Na eliminacje powiatowe w kategorii szkół ponadgimnazjalnych dostali się w kolejności: I miejsce – Radosław Sabat, II miejsce Adrian Wałęga , III miejsce – Przemysław Myśliwiec.
Powiatowy konkurs, który wymaga bardzo specjalistycznej wiedzy z zakresu pożarnictwa odbył się w piątek 31 marca 2017. W Komendzie Powiatowej PSP w Zgorzelcu. Radosław Sabat(3c) zajął   II miejsce . W przypadku uzyskania jednakowej liczby punktów o wygranej decydowała kolejność oddawania prac.
Powiatowy Konkurs o Historii Wojska Polskiego
kowojskoooooooooooDnia 06.04.2017 w Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych im. E.Plater w Zgorzelcu  odbył się już  XV Powiatowy  Konkurs Wiedzy o Wojsku Polskim i Miejscach Pamięci Narodowej. Wzięli w nim udział  uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powiatu zgorzeleckiego . Uczestnicy konkursu musieli się wykazać  znajomością wydarzeń  związanych z II światową oraz wiedzą na temat Miejsc Pamięci Narodowej naszego regionu.   
       ŚLĄSKI WIECZÓR LITERACKI za nami...
literackiiiii
       ŚLĄSKI WIECZÓR LITERACKI za nami...

Śląski Wieczór Literacki jest ciekawym i wielce oryginalnym projektem kulturalnym,
który propaguje czytelnictwo.
  W  sobotę 1 kwietnia w 12 punktach Goerlitz i Zgorzelca czytano literaturę niemiecką, polską, arabską, serbo-łużycką i śląską. Kolejny raz Miejska Biblioteka Publiczna
w Zgorzelcu wzięła udział w organizacji imprezy po polskiej stronie Nysy Łużyckiej.
Konkurs matematyczny  „Logika i matematyka”
MATEMATYKAaaaaaaaaaa
Konkurs matematyczny  „Logika i matematyka”

Dnia 24.03.2017.r po raz trzynasty odbył się finał XIII edycji konkursu matematycznego „ Logika i matematyka”. W konkursie brali udział uczniowie techników. Do finału  zostało zakwalifikowanych  60 uczniów z Dolnego Śląska. Nasza szkołę reprezentowali: Angelika Złotkowska (IVc), Bartosz Burda ( IVi)  oraz Patryk Olejniczak (IIIk).
 Warsztaty z preparacji nerki
nerkaaaaaaa
 Warsztaty z preparacji nerki

Dnia 4 kwietnia 2017 roku uczniowie naszej szkoły mieli okazję skorzystać z warsztatów dydaktycznych, dotyczących preparacji narządów. Zajęcia zostały przeprowadzone przez wykładowców z Katedry Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego.
Dzień Ziemi w Górniku
dzienziemiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
Dzień Ziemi w Górniku


Dnia 21 kwietnia 2017 roku w naszej szkole odbędzie się
Dzień Ziemi pod hasłem „ Śmieci segregujesz dobro Ziemi utrzymujesz ”.
W programie:
Katarzyna Jaworska w Pierwszej Trójce najlepszych recytatorów w powiecie!
recytatorskilogo
Katarzyna Jaworska w Pierwszej Trójce najlepszych recytatorów w powiecie!
30 marca 2017 r. w Miejskim Domu Kultury odbył się powiatowy etap 62. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, w którym uczennice naszego Górnika: Katarzyna Jaworska, Wiktoria Blatkiewicz i Elżbieta Kot zaprezentowały wysoki poziom trudnej sztuki recytacji oraz poezji śpiewanej.
Ortograficzne łamanie głowy, czyli konkurs ortograficzny- wyniki!
beznazwy1222222222222222222222222
Ortograficzne łamanie głowy,
czyli konkurs ortograficzny- wyniki!


W poniedziałek, 27. marca odbył się szkolny Konkurs Ortograficzny Mistrz ortografii 2017;. Ideą konkursu było promowanie poprawnej polszczyzny, rozbudzanie motywacji do pogłębiania wiedzy i umiejętności ortograficznych.
Dyktando było nie lada wyzwaniem dla młodych mistrzów poprawnej polszczyzny, bowiem zawierało wiele ortograficznych pułapek. Przekonało się o tym 25. uczestników konkursu, którzy mieli możliwość sprawdzenia, w jakim stopniu udało im się opanować zasady ortografii i interpunkcji.