REFORMA EDUKACJI:
logo MEN REF
 
SZKOŁA PARTNERSKA:
logo SWPS
 
MS DREAMSPARK:
dreamspark logo
 
BIP ZSZIL:
 
ZNAK JAKOŚCI

Fundacja Edukacyjna ''Perspektywy'' potwierdza, że Technikum w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu jest wśród 300 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2016 i przysługuje mu tytuł ''Srebrnej Szkoły 2016''.

 
aleklasa.pl
aleklasa.pl
 
SZKOŁA
 
UCZNIOWIE
 
RODZICE
 
NAUCZYCIELE
 
ZAINTERESOWANIA
 
PROJEKTY

Szkoła korzysta z projektów:

progeCAD.pl_banner
 
Serdecznie witamy na www.zszil.pl!
ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI!
amciuuu
ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI!
W miniony weekend, na terenie zgorzeleckich marketów, wolontariusze Górnika po raz kolejny okazali swoje wielkie serca, biorąc udział w świątecznej edycji akcji "Podziel się posiłkiem". Dzięki hojności klientów sklepów Kaufland i Biedronka w ciągu dwóch dni udało się zebrać 360 kg artykułów spożywczych. Wśród nich dominowały słodycze, mąka, makarony, konserwy i inne produkty z długim terminem ważności. Produkty te, posegregowane i spakowane w paczki, trafią przed świętami do najbardziej potrzebujących rodzin naszego powiatu.
Szlachetni z Górnika :)
szlachetniiiii
Szlachetni z Górnika :)
Młodzież z klas zdrowotnych i wojskowych z " Górnika" jak na nich przystało wsparli marsz Szlachetnej Paczki ... każda idea pomocy potrzebującym jest im bliska ... choć po zderzeniu z rzeczywistością już wiedzą że nie wszystkim można pomóc :(  ale jak ... wszyscy za jednego to jeden za wszystkich !!!

II i III S W SCHRONISKU DLA ZWIERZĄT
pieseleczki
II i III S W SCHRONISKU DLA ZWIERZĄT
16 listopada 2016r. klasy IIs i IIIs pojechały do schroniska dla zwierząt w Przylasku. W ramach wolontariatu zebraliśmy: 36 puszek, 90,8 kg suchej karmy, 0,5 kg makaronów i kasz oraz 41 ręczników i koców. Spędziliśmy tam czas wyprowadzając psy na spacer i bawiąc się z nimi. Dziękujemy za bezinteresowną pomoc wszystkim uczniom i pracownikom szkoły, którzy wzięli udział w akcji „PAKA DLA ZWIERZAKA”.
Samoobrona kobiet
cover_web
Samoobrona kobiet

Plan jest prosty. Założenia jasne i konkretne. Samoobrona Kobiet to projekt bezpłatnych szkoleń, które będą się odbywały w 30 polskich miastach. Najlepsi wojskowi instruktorzy będą uczyli i pokazywali Polkom, jak doskonalić umiejętności i techniki samoobrony, po to, aby w razie niespodziewanego ataku czy znalezienia się w sytuacji zagrażającej osobistemu bezpieczeństwu potrafiły sobie z nimi poradzić.
Klasa pierwsza, pierwszy raz w wojsku
pierwszewojoo
Klasa pierwsza, pierwszy raz w wojsku
Po raz pierwszy  został zorganizowany cykl szkoleń zapoznawczych dla klas pierwszych - wojskowych mających podpisana umowę z 23 Śląskim Pułkiem Artylerii i Stowarzyszeniem Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej Commando w Bolesławcu. Uczniowie przez trzy dni zapoznawali się z "życiem w wojsku". Uczestniczyli w zajęciach strzeleckich, zaliczali test ze sprawności fizycznej, w tym marszobieg na 3 kilometry, szkolili się w pływaniu na basenie oraz nie ominęła ich musztra i regulaminy. Nasi uczniowie szkolili się wspólnie z uczniami Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych z Piechowic.
KLAUDIA ŁOWCZYNOWSKA
ppomocccccccc
KLAUDIA ŁOWCZYNOWSKA
W dniu 25.11.2016 odbędzie się zbiórka pieniędzy dla Natalii Wołczek, uczennicy trzeciej klasy Liceum Ogólnokształcącego w Bogatyni, która choruje na nowotwór.
Pieniądze zostaną przeznaczone na specjalistyczne łóżko i leki.
Sukcesy siatkarek z Górnika.
juleczka
Sukcesy siatkarek z Górnika
Tego roczna drużyna siatkarska  dziewcząt z ZSZiL im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu zapowiada się obiecująco. Jak co roku podczas pierwszej konfrontacji w ramach Turnieju Niepodległości dziewczęta wygrały swoje spotkania ze szkołami zgorzeleckimi. Parę dni później odbył się Powiatowy Turniej w ramach Licealiady w tej dyscyplinie i tu, także bezkonkurencyjne okazały się zawodniczki z Górnika, wygrywając ze Zgorzelcem i Bogatynią. Według licznych opinii zgromadzonych kibiców przewyższały o klasę swoje przeciwniczki z innych szkół. Życzymy dalszych sukcesów i by inne przyczyny zewnętrzne nie przeszkodziły w jak najdalszym zajściu w rozgrywkach.
Siatkarze srebrni
5
Siatkarze srebrni
We wtorek 15 listopada odbyły się Mistrzostwa Powiatu Zgorzeleckiego w siatkówce chłopców. Udział wzięły 4 drużyny, a zawody rozgrywane były systemem każdy z każdym. W pierwszym meczu nasza drużyna pokonała ZSZ Bogatynia 2 : 1. Jak się później okazało strata seta w tym meczu zadecydowała o końcowej klasyfikacji drużyn. W drugim pojedynku chłopcy z Górnika sprawiając sporą niespodziankę wygrali z faworytem turnieju drużyną z Emilki 2 : 0. Jednak w ostatnim swoim meczu przegrali 1 : 2 z LO Zgorzelec i o tym, kto zdobędzie złote medale decydował stosunek wygranych do przegranych setów. Tu najlepszy był ZSP ze Zgorzelca, który mimo porażki z naszą szkołą wygrał cały turniej.
POMÓŻ NAM ZEBRAĆ OKULARY DLA AFRYKI
okulareczki
POMÓŻ NAM ZEBRAĆ OKULARY DLA AFRYKI
Okulary dla Afryki (do czytania, do chodzenia, do pisania … do normalnego życia) Kończy się kolejna edycja zbiórki „Okulary dla Afryki”, którą wspólnie z Fundacją DZIECI AFRYKI organizuje OKULUS PLUS Centrum Okulistyki i Optometrii z dr Iwoną Filipecką, ambasadorką fundacji i pomysłodawczyni zbiórki oraz akcji „Okuliści dla Afryki”. Podobnie jak w trakcie ostatniej edycji zbiera się używane okulary korekcyjne tzw. „plusy” i "minusy” bez cylindrów oraz okulary przeciwsłoneczne. W polskich domach i szafach zajmują niepotrzebnie miejsce, a mogą pomóc wielu ludziom. Ostatnio udało się uzbierać ponad 6 tysięcy sztuk okularów, które przekazano mieszkańcom Tanzanii, Kamerunu, Ugandy i wysłano do innych afrykańskich krajów. Mamy nadzieję, że znowu się uda…
Ślubowanie klas wojskowych
sylweeek
Ślubowanie klas wojskowych
Do tradycji Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu wszedł ceremoniał ślubowania pierwszego rocznika oddziałów wojskowych. Jednak w tym roku uroczystość ta miała miejsce w przeddzień Święta Odzyskania Niepodległości.
W dnia 10 listopada 2016 roku w auli Szkoły odbyło się uroczyste zaprzysiężenie uczniów klasy pierwszej. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością, licznie przybyli- przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, związków kombatanckich oraz rodzin uczniów. Po wstępnych przemowach nadszedł czas na ślubowanie klasy.
Po akcie ślubowania, zebrani na uroczystości, mieli okazję wysłuchać wiązanki wierszy i pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów naszej Szkoły.
Po oficjalnej ceremonii na uczniów czekała "góra" słodkich wypieków, które na uroczystość zapewnili rodzice.
Ciąża bez alkoholu
faccc
Ciąża bez alkoholu
Wzorem lat ubiegłych, w ramach realizacji programu profilaktycznego w zakresie FAS, czyli alkoholowego zespołu płodowego, uczniowie klas drugich w dniu 28 października 2016r. uczestniczyli w zajęciach warsztatowych z paniami Dorotą Olczak i Katarzyną Węgrzyn edukatorkami programu „FAScynujące dzieci”. Celem spotkania było zapoznanie kolejnej grupy młodzieży z problematyką związaną z działaniem alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Uczniowie dowiedzieli się między innymi, że alkoholowy zespół płodowy jest chorobą nieuleczalną, której można uniknąć zachowując abstynencję w czasie ciąży.