
Jest to najbardziej zaawansowany technologicznie kierunek kształcenia w naszej szkole. Przeznaczony jest dla uczniów o „ścisłych umysłach”, którzy interesują się techniką cyfrową. W trakcie kształcenia na tym kierunku uczniowie zapoznają się nie tylko z podstawami elektrotechniki i elektroniki, ale i zagadnieniami z dziedziny telekomunikacji, informatyki, techniki mikroprocesorowej oraz z narzędziami programistycznymi, które umożliwiają projektowanie układów. Uczniowie tego kierunku kształcenia biorą udział w ogólnokrajowych wydarzeniach, m.in. w targach i wystawach sprzętu elektronicznego, teleinformatycznego, a także uczestniczą w „dniach otwartych” uczelni technicznych. Ukończenie kierunku Technik Elektronik gwarantuje uzyskanie odpowiedniego wykształcenia zawodowego pozwalającego na szybkie podjęcie pracy w branży EIT (Elektronika Informatyka Telekomunikacja) lub kontynuowanie nauki na inżynierskich kierunkach studiów wyższych takich jak Elektronika, Robotyka, Mechatronika, Telekomunikacja lub Informatyka.
W ramach przebudowy warsztatów szkolnych w ZSZiL Zgorzelec zostały zmodernizowane i doposażone w nowoczesny sprzęt pracownie elektroniczne.
Na kierunku Technik Elektronik kształcenie zawodowe odbywa się według nowoczesnego „Modułowego Programu Nauczania” co oznacza realizowanie kolejnych modułów zajęć teoretycznych w ścisłym powiązaniu z wykonywaniem praktycznych ćwiczeń laboratoryjnych w pracowni elektronicznej.
W trakcie kształcenia na tym kierunku uczniowie zapoznają się z:
- techniką cyfrową;
- zasadami wykorzystania narzędzi programistycznych w projektowaniu układów elektronicznych;
- zasadami posługiwania się cyfrową techniką pomiarową;
- zasadami programowania mikrokontrolerów (np. Arduino);
- zasadami budowy urządzeń i systemów w elektronice, w tym: systemów alarmowych, systemów dozoru technicznego, sieci kablowych CCTV, WLAN, SAT, DVB, sieci telefonii komórkowej GSM;
- technologiami montażowymi;
- techniką mikroprocesorową,
- zasadami programowania sterowników PLC, CNC;
Typowe stanowiska pracy dla Technika Elektronika:
- w krajowych i zagranicznych firmach branży elektronicznej, telekomunikacyjnej, informatycznej, w których stosowana jest cyfrowa technika pomiarowa;
- w firmach instalatorskich sieci kablowych, systemów monitoringu, systemów alarmowych;
- w firmach usługowych dostawców usług internetowych, telewizyjnych, telefonii bezprzewodowej;
W technikum realizowana jest praktyka zawodowa w wymiarze 8 tygodni oraz przedmioty zawodowe i ogólnokształcące. W ramach przedmiotów ogólnokształcących uczeń realizuje przedmioty język obcy i matematyka w zwiększonej ilości godzin.