„Maturzysto z górnika, może wybierzesz właśnie tę drogę kariery”

Niebawem przed maturzystami ważny egzamin dojrzałości. Co będzie po maturze? Maturzysto jeśli jeszcze nie dokonałeś wyboru zawodu, policjanci mają dla Ciebie propozycję.

Przed tegorocznymi maturzystami trudne wybory i stres związany z egzaminem maturalnym. Młodzi ludzi stoją przed pytaniem co dalej? Natomiast policjanci proponują zawód policjanta. Na początek odpowiedź na często zadawane pytanie przez licealistów: czy można zostać policjantem przy braku zdanej matury, ale z posiadanym wykształceniem średnim?

Według Ustawy o Policji służbę w Policji może pełnić obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować.

Wobec powyższego nie ma przeciwwskazań do przystąpienia do procedury doboru do służby w Policji osób posiadających wykształcenie średnie bez matury. Do egzaminu maturalnego można przystąpić w przyszłości będąc już policjantem. Aby zostać policjantem należy spełnić podstawowe formalne wymogi. Krokiem pierwszym będzie złożenie dokumentów. W momencie złożenia dokumentów rozpoczyna się postępowanie kwalifikacyjne.

Następnym etapem będą: test wiedzy, test sprawności fizycznej, badania psychologiczne, rozmowa kwalifikacyjna, komisja lekarska, ankieta bezpieczeństwa osobowego. O poszczególnych etapach postępowania, co czeka Cię dalej czyli nauka w którejś ze szkół policyjnych, dowiesz się zaglądając na stronę internetową każdej jednostki policji.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu gościli na sali sportowej ZSZiL. Spotkania z młodzieżą odbyły się w poniedziałek 10 marca i w środę 12 marca. W tych terminach policjanci zaznajamiali tegorocznych maturzystów z Górnika z nowym testem sprawności do policji. Nowy test obejmuje cztery próby sprawnościowe, które zostały określone w zakresie zdolności motorycznych, szczególnie przydatnych dla policjantów, tj. siła, wytrzymałość, zwinność i koordynacja ruchowa. Próbami tymi są: rzut oburącz zza głowy do przodu piłką lekarską o wadze 3 kg, siady z leżenia na plecach w czasie 30 s, bieg ze zmianą kierunku oraz bieg z obiegnięciem stojaków w czasie 90 sekund. Pozytywny wynik z testu sprawności fizycznej otrzymuje kandydat, który zaliczy wszystkie próby i otrzyma co najmniej 32 punkty na 60 możliwych do uzyskania. W Górniku wszyscy uczniowie, którzy podeszli do testu zaliczyli go w „cuglach”, tak więc zdaliby egzamin sprawnościowy do policji ;).