Wir machen to razem v skupine – to zdanie rozumie chyba każdy, choć jest w trzech językach.
Witajcie Kochani!
Chciałabym wam opowiedzieć w kilku zdaniach o projekcie Lanterna futuri, na który udało mi się w tym roku zabrać dziesięcioro uczniów naszej szkoły. Współpracuję ze szkołami z Ebersbach i z Czeskiej Lipy już od 10 lat. Zawsze spotykamy się we wrześniu na tych różnych wspaniałych warsztatach. Jest to projekt międzynarodowy, gdzie młodzi ludzie spotykają się i zmieniają się. Doświadczają oni wewnętrznej ewolucji, przekraczają własne granice i wzbogacają świat różnorodnymi realizacjami artystycznymi. Lanterna futuri – Art&Science umożliwia twórczą pracę w grupie z rówieśnikami, którzy uczęszczają do oddalonych od siebie o kilkadziesiąt kilometrów szkół w Polsce, Czechach i Niemczech.
Celem tego projektu jest nie tylko powstanie utworów muzycznych, sztuki teatralnej, czy pięknych fotografii, ale też wspieranie kompetencji społecznych (pewności siebie, rozwoju osobowości, upodmiotowienia, podejmowania decyzji i działania w zespole, zarządzania konfliktem), specjalistycznych (pokonanie bariery językowej, umiejętności artystyczno-rzemieślniczych, rozwijanie ekspresji twórczej), wspieranie postaw i wartości (empatii, otwartości, tolerancji i wrażliwości) i wiele innych.
Grupa międzynarodowa oferuje przede wszystkim ogromny potencjał, dzięki większej różnorodności doświadczeń, wiedzy i realiów.
W tym roku odbyły się trzy warsztaty: fotograficzny, gdzie swoją wiedzę zdobywały Natalia Węgrzyn, Małgosia Hytry i Kamila Ladach, muzyczny gdzie śpiewali i grali na różnych instrumentach: Natalia Ekert, Kinga Jakiel, Krystian Krążyński i Amelia Biel, a Wojciech Czeryba, Mateusz Kruszyński i Dawid Wasilewski spróbowali swoich sił na warsztacie teatralnym. Oczywiście wszystko odbywało się pod bokiem utalentowanych artystów-fotografów, aktorów i muzyków, u których dostaliśmy dobrą lekcję życia, a przy okazji zastrzyk pozytywnej energii i niezapomnianych przeżyć.
Jak wyglądają warsztaty?
Wszystkie grupy rozpoczynają dzień po śniadaniu od wspólnej sportowej rozgrzewki oraz animacji językowej. Następnie przechodzą do danych grup warsztatowych. Pracuje się przez cały dzień. Wieczorami odbywają się opcjonalne zajęcia. Organizują je zarówno zespół, jak i uczestnicy, a oferta sięga od spotów teatralnych przez wieczór filmowy, ognisko, wycieczki po okolicach oraz wspólne śpiewanie. Ostatniego wieczoru tygodnia warsztatowego odbywa się końcowa prezentacja.
Drodzy uczestnicy: wielkie dzięki za wasz wkład i pracę na warsztatach od niedzieli do soboty! Jesteście wspaniali i bardzo utalentowani.
Wielkie podziękowania kieruję również w stronę naszej Pani Dyrektor Marty Topolnickiej, za to, że nas wsparła i udzieliła nam zgody na ten wyjazd.
Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka Hładyszewska